Skarbówka apeluje, by mądrze korzystać z Internetu, a w szczególności z mediów społecznościowych. Niestety nie każdy tego przestrzega – w tym użytkownicy z Kujaw i Pomorza.

Skarbówka weryfikuje Facebooka


„Cybercentrum”, czyli skarbowy „biały wywiad” zaciera ręce na użytkowników Facebooka, którzy publikują zdjęcia samochodów, motocykli, mieszkań i innych nieruchomości, a według deklaracji podatkowych nie powinni mieć na to środków. Jeśli jeszcze piszemy o sobie „szlachta, która nie pracuje”, sami zastawiamy na siebie sidła. 

- W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Toruniu działa Referat Wsparcia Centrum Kompetencyjnego „Cybercentrum” - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Referat weryfikuje prawidłowość rozliczeń podatkowych i nieujawnione źródła przychodów. 

- Anonimowość w sieci internetowej jest fikcją. Użytkownicy pozostawiają wiele śladów, część z nich nieświadomie (adres IP, nazwa hosta - red.), niektóre świadomie (telefony, informacje na portalach społecznościowych - red.). – ostrzega rzecznik IAS. 

Do najczęściej wykrywanych nieprawidłowości regionie wielkopolskim należą m.in. zaniżanie przychodów przez niewykazywanie sprzedaży za pośrednictwem portali aukcyjnych i sklepów internetowych. To także ukrywanie rzeczywistych rozmiarów prowadzonej działalności, jak np. sprzedaż z wykorzystaniem kont zarejestrowanych na inne osoby; wystawianie faktur i innych dokumentów sprzedaży przez osoby nieuprawnione lub nieistniejące; prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej czy brak dokumentacji podatkowej. Oszustwa podatkowe mogą szybko wyjść na jaw – ostatnio w kujawsko-pomorskim stwierdzono np. sprzedaż poza ewidencją akcesoriów dla psów na portalu Facebook oraz odzieży przez serwis Allegro. 

- Ci, którzy dopuszczają się łamania prawa muszą liczyć się z koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami i ewentualnymi sankcjami przewidzianymi w ustawach podatkowych (75 proc. podatek od nieujawnionych źródeł, sankcja VAT - red). Dodatkowo, niezgłoszenie działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania zeznań podatkowych i nieopłacanie należnych podatków z tytułu sprzedaży za pośrednictwem sieci to przestępstwa lub wykroczenia skarbowe - ostrzega Bartosz Stróżyński. Sprawcom może grozić mandat, kara ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności.