Warunki bytowe lisów na tej fermie są skandaliczne.

O całym zdarzeniu poinformowała nas nasza czytelniczka, której syn będąc na wycieczce rowerowej usłyszał dziwne piski za krzakami. Bardzo go  zaciekawiły i w ten sposób odkrył dramatyczną prawdę dotyczącą hodowli lisów. Chłopiec poinformował swoją mamę o tym co widział. Kobieta udała się we wskazane przez syna miejsce. To co zobaczyła wstrząsnęło nią bardzo i postanowiła wezwać policję w celu spisania oskarżenia o znęcanie się nad zwierzętami.

Funkcjonariusze owszem spisali protokół, na podstawie którego wezwali naszą czytelniczkę na przesłuchanie. Pomimo dowodów jakie zostały przedstawione policji, sprawa ucichła. Powód jaki przedstawiono to: ,,według prawa nic nie można z tym zrobić". Jednak prawda jest taka, że
lisy przetrzymywane w klatkach żyją w bardzo złych warunkach co widać na zdjęciach.

hodowla lisów w Świlczy koło RzeszowaDobrostan zwierząt i warunki sanitarne są szokujące, lisy przebywają w przerobionych, starych, prowizorycznych klatkach. Takie warunki nie są w stanie zapewnić zwierzętom jakiejkolwiek ochrony przed deszczem czy piekącym słońcem.  Przetrzymywane tam lisy nie mają stałego dostępu do wody pitnej, jedzą paskudną zmieloną mięsną breję. Te warunki urągają wszelkim normom sanitarnym.

warunki sanitarne w hodowli lisów,  Świlcza k. Rzeszowa
Ferma ta istnieje od 20 lat, potwierdzili to ludzie mieszkający w sąsiedztwie. Oni wiedzą, że obok w bestialski sposób zabijane są zwierzęta. Wokół fermy już z daleka wyczuwalny jest intensywny odór. To ten smród najbardziej przeszkadza mieszkańcom z okolicy.

Trudno uwierzyć, że hodowcy są w stanie przebywać i pracować w takich warunkach. Oczywiście warunki te stanowią zagrożenie bakteryjne i epidemiologiczne dla hodowanych zwierząt. Szczególnie kiedy odchody zalegają również w samych klatkach, gdzie przebywają lisy.
Nasuwa się więc pytanie gdzie Inspekcja Weterynaryjna? Dlaczego nie dopełnia swoich obowiązków w zakresie nadzoru nad ochroną zwierząt, ochroną zdrowia zwierząt i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt w związku z funkcjonowaniem tej fermy. 

ferma lisów, Świlcza k.RzeszowaTo przykre ale hodowla zwierząt na futro plasuje Polskę na trzecim-czwartym miejscu w świecie. Hoduje się głównie lisy, norki, jenoty, króliki, szynszyle, jest też kilka ferm nutrii. Jeżeli będziemy bierni w tym temacie prawdopodobnie ferm będzie przybywać.

Zakaz hodowli lisów obowiązuje m.in. w Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chorwacji, Danii, a w Szwecji i Szwajcarii wymagania co do warunków czynią tę hodowlę nieopłacalną.
Dlaczego hodowla lisów w Polsce jest wciąż legalna? Zaprzecza ona jakimkolwiek standardom dobrostanu zwierząt i normom sanitarnym.  Rozsypujące się, zardzewiałe klatki, przegniłe płoty – tak wyglądają te fermy. Czas je zamknąć i odesłać do historii. Tej hodowli nie da się ucywilizować, nie da się prowadzić jej w humanitarny sposób.