Śledztwo prowadzone było od ponad sześciu lat. Wczoraj policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali czterech, byłych, członków zarządu rzeszowskich spółek. Są podejrzani mi.in. o wyłudzenia sięgające 4,8 mln złotych i oszustwa podatkowe.

Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą w Rzeszowie zajmował się tą sprawą od 2014 r. Wtedy pojawiły się pierwsze informacje o działaniu przedstawicieli spółki na szkodę jej kontrahentów. Sprawa okazała się być wielowątkowa.

Zbierano dokumenty, analizowano wydarzenia i przesłuchiwano świadków. Policjanci w tym zakresie ściśle współpracowali z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, która nadzoruje to śledztwo. Materiał dowodowy, jaki zgromadzono, mieści się w 160 tomach akt.

 
We wtorek rano, tj. 21 lipca, policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem. To mężczyźni w wieku od 48 do 63 lat. Trzech z nich to mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, a jeden pochodzi z województwa mazowieckiego. Zatrzymani to byli członkowie zarządu rzeszowskich spółek - kierownictwo sieci sklepów spożywczych „Jedynka”.

fot.KWP na zdjęciu jeden z zatrzymanych, były członek zarządu sieci sklepów ,,Jedynka"
 

W ich miejscu zamieszkania dokonano przeszukań, zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar.

Tego samego dnia, w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzani usłyszeli zarzuty. Są podejrzani o oszustwa, na szkodę co najmniej kilkudziesięciu podmiotów.

Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów, zamawiając towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Straty sięgają kwoty 4,8 miliona złotych.
Usłyszą też zarzuty oszustw podatkowych, co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 1,6 miliona złotych oraz niezłożenia wniosku o upadłość spółki.
 
Prokurator, po zakończeniu czynności z udziałem podejrzanych, będzie decydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy.