Facebook wyraźnie zmienił i przebudował Messengera. Wprowadzone zmiany były ponoć oczekiwane przez większość użytkowników. Teraz jest on bardziej przyjazny użytkownikom, bo jest bardzo prosty i ma bardziej intuicyjnego interfejsa. Tak przynajmniej uważają jego twórcy.

Tymczasem użytkownicy Messengera mówią, że z prostego początkowo komunikatora, którym można było kontaktować się ze znajomymi z Facebooka, wyrósł monstrualny potworek. Przy kolejnych aktualizacjach dostawał nowe funkcje wzorowane na Snapchacie, boty, gry, naklejki i mnóstwo chyba nikomu niepotrzebnych dodatków. Stał się mułowatą aplikacją, która popularność zawdzięcza chyba tylko przywiązaniu użytkowników.
Zaprezentowany teraz Messenger 4 w założeniu jego twórców jest więc reakcją na skargi użytkowników. Przede wszystkim zostawiono w nim tylko trzy karty. Rozmowy, tak indywidualne, jak i prywatne umieszczono w pierwszej karcie „Twoje rozmowy”. Druga karta „Osoby” to lista aktywnych znajomych, zdjęcia i filmy wrzucone na Stories. Trzecia karta „Odkrywaj” umożliwia kontakt z firmami, dostęp do botów oraz gier.
To fakt, że liczba kart została zredukowana. Ale nie wszystkie funkcje w Messengerze zniknęły. Nadal są różne aplikacji, tylko teraz bardziej ukryte, dzięki czemu cały interfejs jest prostszy.
Wcześniej Messenger umożliwiał ustawienie pseudonimu, koloru czatu czy głównej emoji. Teraz aplikacja ma nowy schemat określany gradientem kolorów. Są one łączone i stopniowo się zmieniają. Np. wiadomości na samym dole będą niebieskie, na samej górze - czerwone. Niby to niewielka zmiana, ale gdy spojrzymy na popularność funkcjonujących już od dłuższego czasu „kolorowych rozmów”, można przypuszczać, że będzie często używana przez użytkowników Messengera.
Ważniejszą informacją jest możliwość ustawienia czarnego interfejsu. Dotychczas Messenger umożliwiał tylko wyświetlanie całego interfejsu na białym tle. Jak widać moda na czarne tła zawędrowała wreszcie do najpopularniejszego komunikatora. Niestety, na Tryb Ciemny poczekamy trochę dłużej. Facebook obiecał, że pojawi się on w najbliższej przyszłości, ale nie podał konkretnej daty.


Messenger 4 oficjalnie już działa, ale Facebook informuje, że będzie on aktualizowany na całym świecie przez kilka najbliższych tygodni. Na iPhonie (model XS z iOS 12.0) i Androidzie (Xiaomi Mi 8 z 8.1 Oreo) aktualizacja nie jest jeszcze dostępna.
Komunikator w wersji mobilnej dostępny jest na Androida oraz iOS-a.